Start Fundacji Bonin

Termin realizacji: od 01.11.2007 do 30.06.2008

start fundacji bonin

Start Fundacji - szkolenia dla wolontariuszy

W ramach projektu przeprowadzono trzydniowe szkolenie dla 20 wolontariuszy. Zajęcia odbywały się w kameralnych warunkach, sprzyjających integracji i lepszemu poznaniu się. Wolontariuszy podzielono na dwie 10-cio osobowe grupy. Z każdą grupą pracowało trzech trenerów: prawnik, psycholog i pedagog. Podczas szkolenia wolontariusze uzyskali wiedzę na temat idei wolontariatu, zagadnień prawnych dotyczących pracy wolontaryjnej oraz umiejętności w zakresie komunikacji z dzieckiem i jego rodziną, komunikacji interpersonalnej, elementów pedagogiki zabawy i zajęć plastycznych.

Przeprowadzono również rozmowy na temat planowanej działalności Fundacji. Omówiono tematykę i zakres przyszłych działań oraz sytuację i potrzeby osób korzystających z oferty Fundacji i współpracujących z Fundacją.

Zgodnie z założeniami projektu „Start Fundacji Bonin” wyposażono biuro Fundacji w potrzebne sprzęty i urządzenia.

Galeria zdjęć z projektu

1
10
11
12
13
14
15
16
2
3
4
5
6
7
8
9

W ramach projektu wyłoniono spośród młodych mieszkanców Wysiedla, Zagórzyc, Rożnowa i Prusinowa (powiat łobeski) 20 kandydatów do udziału w warsztatach twórczości i kreatywności pt.”Mam pomysł” (20-godzinne warsztaty). Spośród dzieci wyłoniono 30 uczestników do udziału w warsztatach fotograficzno-plastycznych. Wśród rodziców wytypowano 15 osób do udziału w treningu umiejetności wychowawczych.

Warsztaty „Mam pomysł” poprowdziła Bogumiła Kuźmińska - nauczycielka wychowania plastycznego oraz instruktorka terapii przez sztukę. Temat zajęć brzmiał: Mój koń. Dzieci uczyły się szkicować, poznawały podstawy perspketywy i kolorystki. Potem pod opieką instruktorki wykonały rysunki pastelami na kartonach. Końcowym efektem zajęć plastycznych było malowanie obrazów na jedwabiu.

Znana fotograficzka, członkini Polskiego Towarzystwa Fotograficznego - Danuta Piotrowska poprowadziła zajęcia z podstaw fotografii. Niektóre z dzieci pierwszy raz w życiu miały w ręku aparat. Największym osiagnięciem był fakt, że dzieci same wykonywały fotografie, odkrywając tajemnice swojej najbliższej okolicy. Rezultaty tych działań często bardzo pozytywnie zaskakiwały prowadzącą oraz wolontariuszy Fundacji Bonin.

Rodzice, przeszli kurs prowadzony przez Dorotę Trynks (szefowa Akademii Mądrego Dziecka w Szczecinie) i Marzannę Kuszyńską ( Szef Regionalnej Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom). Trening umiejętności wychowawczych obejmował zajęcia z zakresu potrzeb emocjonalnych dziecka. Rozmawiano m.in.: na temat jak kochać dziecko, jak okazywać mu uczucia. Dyskutowano również o roli czytania w rozwoju inteligencji i budowaniu więzi emocjonalnej z dzieckiem.

Dla wszystkich dzieci zorganizowano mini treningi jazdy konnej w Osrodku Treningowym Koni w Boninie. Każdy uczestnik nauczył się podstaw opieki nad koniem oraz przygotowania wierzchowca do jazdy. Wszyscy przeszli podstwowe szkolenie z zakresu jeździectwa. Uczestnicy mieli również okazję spotkać się z mistrzynią Polski i Europy w Skokach przez Przeszkody - Aleksandrą Lusiną.

Zwieńczeniem spotkan była wycieczka dzieci i rodziców do Kołobrzegu (64 osoby). Podczas wycieczki zwiedzono m.in.: latarnię morską i Muzeum Oręża Polskiego. Wyprawę nad morze zakończył pełnomorski rejs statkiem.

Podsumowaniem twórczych wakacji była wystawa prac plastycznych, tzn. fotografii i malowideł na jedwabiu połączona z rozdaniem nagród i dyplomów oraz wspólnym ogniskiem, na którym wystąpił zespół z Domu Pomocy Społecznej w Resku. W zorganizowaniu integracyjnego ogniska pomogli sołtys i mieszkańcy pobliskiej wsi Wysiedle.

Prace z tych warsztatów prezentowano na:

• Dożynkach Gminnych w Łobzie
  • Dożynkach Powiatowych w Dobrej Nowogardzkiej
  • Wystawie w Domu Kultury w Szczecinie Dąbiu
  • Wystawie w Ksążnicy Pomorskiej w Szczecinie podczas prezentacji powiatu łobeskiego

Galeria projektu: