Polsko-niemieckie warsztaty artystyczne 2023

„Polsko-niemieckie warsztaty artystyczne 2023”

Migawka z Bonina

Pewnego lipcowego dnia, w gościnne progi dworu w Boninie zawitała grupa polsko-niemieckiej młodzieży. W malowniczej scenerii natury, w towarzystwie życzliwych mieszkańców dworu rozpoczęły się działania artystyczne. Młodzi twórcy pod czujnym okiem  mistrza, profesora Krzysztofa Rynkiewicza z łódzkiej Akademii Sztuki mieli możliwość szlifowania swoich umiejętności i rozwijania talentów w dziedzinie sztuki malarskiej i  filmowej.

Każdy dzień obfitował w nowe, twórcze pomysły, których inspiracją było, jak się później okazało, bonińskie plenery.  Młodzi artyści, wyposażeni w aparaty fotograficzne, kamery, telefony oraz farby,  papier i ołówki, wykorzystywali każdą chwilę na penetrowanie najbardziej odległych zakamarków dworu oraz bliższej i dalszej jego okolicy, uwieczniając ich fragmenty w swoich pracach. Nieco kapryśna aura okazywała czasem swą łaskawość, dając możliwość krótkich wypadów nad jezioro, by po powrocie móc delektować się wspaniałościami tutejszej kuchni. Nieodłączną częścią bonińskiego dworu są konie, które w przepiękny sposób zostały wplecione w proces twórczy, co udowadnia po raz kolejny jak wielką inspiracją mogą być te piękne zwierzęta. Jak wiadomo fantazja młodych ludzi nie ma granic, toteż efekty przedstawione ostatniego dnia spotkania były imponujące.

Na dużym ekranie obejrzeliśmy trzy krótkie, acz pełne treści filmy, w których mogliśmy podziwiać wyobraźnię i pracowitość autorów oraz ich „smaczne” poczucie humoru i umiejętność łączenia różnych technik filmowych. O tym, że powstał wartościowy materiał świadczyło rozjaśnione oblicze Mistrza i gromkie brawa zaproszonych gości.  Na koniec pragnę podzielić się z Państwem refleksją, że mamy wspaniałą, myślącą i twórczą młodzież. Wystarczy dać jej tylko odrobinę uwagi i pomóc rozwinąć skrzydła, a wtedy dzieją się cuda.

„ Polsko-niemieckie warsztaty artystyczne 2023” były współfinansowane przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Z pozdrowieniami z dworu w Boninie kłania się

Katarzyna Łaska-Koler

G